Історія Древнього Галича

Є в Україні міста, яким випала звичайна доля, але є й такі, слава яких пережила сторіччя. До них, безперечно, належить ГАЛИЧ. Власне він, поряд з Києвом, Черніговом, Новгородом, іншими столичними містами Київської Русі, впродовж кількох сторіч був зосередженням найвищих досягнень давніх русичів-українців.

Виник ГАЛИЧ на мальовничих пагорбах Дністра, у межиріччі його правих приток – річок Лімниці та Лукви, на місці поселень первісних слов’янських племен.

Територія, на якій виникло місто, була заселена ще задовго до його появи. Сліди перших поселень, виявлені на території городища та його околиць, дозволяють стверджувати, що люди селилися тут вже 40 тис. років тому. До 896р. відноситься перша літописна згадка про Галич. З Хст. Галицькі землі увійшли до складу Київської Русі. А вже у 1097р. відокремилися від Києва після Любецького з’їзду князів. Першою згадкою про Галич у давньоруських літописах є запис від 1138р., а регулярні звістки про місто з’являються на сторінках літописів з середини ХІІст., коли князь Володимир Володаревич у 1141р. переніc сюди із Звенигорода свою столицю. Розквіт Галицького князівства та його столиці пов’язаний з діяльністю князя Ярослава Осмомисла (1153-1187рр.). Наприкінці ХІІст., внаслідок об’єднання Галицьких і Волинських земель князем Романом Мстиславичем, Галич стає центром одного з найбільших руських князівств. У середині XIVст. Галич був приєднаний до Польщі і став центром староства. З 1367р. місто володіло Магдебурзьким правом. У 1370р. Галич опинився під владою угорського короля Людовіка Анжуйського. Через 17 років, зусиллями польського короля Ягайла, Галич на довгі роки став власністю польської корони. За першим поділом Польщі у1772р. Галичем заволоділа Австрія. Місто перестало бути адміністративним центром і увійшло до складу Станіславського повіту. Влітку 1919р. Галич знову опинився у складі Польщі. У 1939р. у Галичі встановлено радянську владу. З грудня того ж року і до сьогодні місто є районним центром Галицького району Івано-Франківської області. Сучасний Галич займає територію, на якій у княжу добу знаходилось торгово-ремісниче поселення, що утворилось при впадінні р.Лукви в Дністер. Осередок міста, княжий дитинець, знаходився на 5 км південніше, на стрімкому правому березі Лукви, де тепер розкинулась східна околиця села Крилос.Значення тієї частини міста, з якої виріс сучасний Галич, зросло після ординського нашестя 1241р. Сьогодні Галич займає територію близько 15 кв.км.