Вшанували дослідника Галича

Оприлюднено

У неділю,  26 липня 2020 року, на фасаді  пам’ятки  архітектури місцевого значення ХІХ ст. Митрополичих палат (Музей історії Галича Національного заповідника «Давній Галич»), що в Крилосі, відкрито Меморіальну дошку сучасному дослідникові Галича Ігореві Михайловичу Ковалю. Обряд освячення здійснили  священники УГКЦ  отці Ярослав Жолоб та Михайло Дзуль.

Цей захід з вшанування пам’яті великого вченого, історика, дослідника Галича, педагога, громадського діяча Ігоря Коваля  відбувся на Крилоській горі, в самому серці княжого Галича, з ініціативи директора Чортківського гуманітарного педагогічного коледжу імені Олександра Барвінського Романа Пахолка та при сприянні й допомозі генерального директора Національного заповідника «Давній Галич» Володимира Костишина.

Спогадами про життєвий та творчий шлях цього, без перебільшення, Великого Галичанина, який понад сорок років тому ще студентом історичного факультету Львівського державного університету імені Івана Франка вперше приїхав на розкопки до свого вчителя – видатного археолога професора Вітольда Ауліха в Крилос, щоб залишитися тут назавжди, поділилися рідні, друзі, односельчани, колеги. Зворушливим та емоційним був виступ тернополянина Романа Пахолка, який свого часу, після закінчення вузу, вчителював у Галицькому районі, й назавжди закохався у наше славне місто над Дністром. А ще знайшов тут чимало друзів, серед яких – Ігор Коваль.

-Товариш і справжній друг Ігоря Коваля, автор Меморіальної дошки Роман Пахолок, – наголосив у своєму виступі генеральний директор Національного заповідника «Давній Галич» Володимир Костишин, – зробив усе для того, аби увіковічнити пам’ять про нашого співробітника. І це дуже важливо, бо людина живе доти, поки її пам’ятають… А ще дуже важливо, підкреслив  промовець, вшановувати пам’ять про людей за їх життя. Не завжди нам це вдається, але це обов’язково треба робити… До цього, зрештою, нас зобов’язує наукова спадщина Ігоря Михайловича Коваля – понад десять монографій і понад сто наукових статей, зокрема “Ярослав Пастернак – дослідник старожитностей України” (2006 р.), “Євангеліст Лука з княжого Галича” (2009 р.), “Сучасна археологія княжого Галича і Галицької землі” (2015 р.), “Вітольд Ауліх та археологічні студії княжого Галича” (2016 р.), “Галицькі фрески і мозаїки” (2017 р.) та інші.

Спогадами про Ігоря Коваля – завідувача відділу освіти Галицької РДА – поділився у своєму виступі голова профспілки освітян Галицького району Ігор Петраш. Про докторанта Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника, який працював над темою докторської дисертації “Середньовічний Галич як столиця держави Ростиславовичів та Романовичів”, розповіли доктор політичних наук, професор, завідувач кафедри політології Василь Климончук та доктор філософії, професор цього навчального закладу Марія Новосад. Поет, композитор, виконавець власних пісень, ведучий духовно-публіцистичних, мистецьких і культурологічних програм на обласному радіо, ведучий і режисер концертних заходів, заслужений журналіст України Богдан Кучер, який скромно представився другом та колегою по роботі, окрім спогадів про Ігоря Коваля, подарував присутнім у власному виконанні пісню «Улюблена хата», яку дуже любив покійний. Вона разом із «Піснею про Крилос» Романа Пахолка у виконанні автора музики Ореста Слободяна надала незабутньої урочистості цьому заходу, як і спогади учениці Ігоря Коваля Іванни Сорочинської – модератора дійства.

На закінчення дружина Ігоря Коваля Ольга та його донька Наталія щиро подякували усім, хто спричинився до відкриття Меморіальної дошки чоловікові та батькові.

…Відрадно, що відкриття Меморіальної дошки Ігореві Ковалю відбулося напередодні дня народження нашого славного Галичанина, якому 28 липня виповнилося б 60 років.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *