Польський військовий меморіал

У 95-ту річницю героїчної битви в околицях Дитятина польських військ проти більшовицької навали було відновлено польський військовий цвинтар, який був зруйнований за радянської влади. Останніми роками пам’ять про полеглих там вшановували біля хреста на місці поховань. Протягом двох місяців пантеон заново споруджено завдяки фінансовій підтримці Ради охорони пам’яті і мучеництва Польщі.

В історію наших західних сусідів ця битва увійшла під назвою «Polskie Termopile», що нав’язує до аналогії з героїчною грецькою обороною від персів Термопільського гірського проходу у 480 р. до н. е. Ця битва стала в європейській культурі символом героїчного мучеництва. «Українськими Термопілами» часто називають бій під Крутами, а останнім часом – також героїчну оборону Донецького летовища.

Після укладення договору між вождем відродженої Польської держави Юзефом Пілсудським і головним отаманом Української Народної Республіки Симоном Петлюрою їхні об’єднані збройні сили протистояли наступу спільного ворога – більшовицькти арміям Будьонного й Тухачевського, що 1920 року через цю місцевість прямували на захід, щоби знищити Польщу та поневолити Європу. На лівому березі Дністра оборону тримала Восьма польська дивізія піхоти й українська кавалерія.

Нерівний бій біля Дитятина почався 16 вересня 1920 року о 9 годині ранку і безперервно точився до 3 години пополудні. За свій героїзм його польські учасники були удостоєні найвищої військової нагороди – Virtuti Militari.

У пам’ятних заходах, взяли участь представники польського уряду, сейму, генерального консульства Республіки Польща у Львові, а також офіційних урядових, представницьких та культурних громадських кіл України та Польщі, священики римо-католицької, греко-католицької та православної церков, жителі с. Дитятин. Серед почесних гостей – Повноважний Посол Республіки Польща в Україні Генріх Літвін. Також до учасників урочистостей було зачитано  послання від польського президента Анджея Дуди, в якому він зазначив:- «Перемога поляків у війні проти більшовиків не принесла відродження суверенної України, але Дитятин став знаком польсько-українського братерства зброї».

19 вересня 2015 року Єпископ Мар’ян Бучек, а також священики Польської Автокефальної Православної Церкви і УГКЦ освятили відновлений польський військовий меморіал.

Польський військовий меморіал (с. Дитятин)