Національний заповідник «Давній Галич» — це комплекс пам’яток історії та культури стародавнього Галича та Галицько-Волинської держави ХІІ-ХІІІ ст., більшість яких розташовані в межах сучасного села Крилос та міста Галич, Галицький район Івано-Франківської області. Площа заповідника — майже 80 км². Заповідник було створено згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1994 року №81 “Про державний історико-культурний заповідник у м. Галичі Івано-Франківської області” та Указом Президента України від 11 жовтня 1994 року №587/94 “Про національні заклади культури” і підпорядковано Міністерству культури та мистецтв України (нині – Міністерство культури та туризму).
Основною метою заповідника є виявлення, дослідження, збереження, популяризація та використання культурної спадщини давнього Галича. В складі заповідника низка пам’яток загальнодержавного та світового значення, фундаменти 14 літописних церков ХІІ-ХІІІ ст., понад 200 пам’яток археології, 18 природоохоронних об’єктів, органічно пов’язаних з пам’ятками історії та архітектури. Давній Галич – столиця Галицького, а пізніше Галицько-Волинського князівств – унікальна історико-археологічна пам’ятка всеукраїнського значення. У 1994 р. на основі комплексу історичних та культурних пам’яток ХІ-ХVІІ століть було створено державний історико-культурний заповідник, який згідно з Указом Президента України одержав статус національного і офіційну сучасну назву.
В цілому, на відміну від інших українських міст, де культурний шар минулих століть у переважній більшості дуже пошкоджений, а то й цілком знищений підземними комунікаціями та сучасними спорудами, княжий Галич ще зберіг скарби давньої культури.
Пам’ятки давнього Галича дбайливо зберігаються та реставруються. Найвизначніші пам’ятки:
В місті Галич:
- Церква Різдва Христового (XIV–XVI ст.);
- Галицький (Старостинський) замок (XIV–XVII ст., руїни).
В селі Крилос:
- Залишки княжого Галича (XI–XIII ст.);
- Фундаменти Успенського собору (ХІІ ст.) з місцем поховання князя Ярослава Осмомисла та каплицею Св. Василія (XV ст.);
- Фундаменти Іллінської церкви (XII ст.);
- Легендарна Княжа криниця (XII ст.);
- Церква Успіння Пресвятої Богородиці (XVI ст.);
- Галичина Могила;
- Система оборонних споруд з кількома рядами потужних валів.
В селі Шевченкове:
- Церква Святого Пантелеймона, перлина галицької архітектури школи XII ст.
В селищі Більшівці:
- Костел та монастирський комплекс Кармелітів (XVII ст.).
До складу заповідника також належать три музеї:
- Музей-скансен народної архітектури і побуту Прикарпаття (село Крилос);
- Музей караїмської історії Прикарпаття (Галич);
- Музей історії давнього Галича (село Крилос);
Адміністрація Національного заповідника «Давній Галич» знаходиться за адресою:
вул. І.Франка,1, м.Галич, Івано-Франківська обл., Україна, 77100.
Тел:+38 /03431/ 2-16-63, 2-14-58, 2-18-03, 2-19-91
Тел./факс +38 /03431/2-14-58, 2-19-91.
Е-mail: davniyhalych@meta.ua
Галицький національний природний парк – указом Президента України від 9 серпня 2004 року, в межах Галицького району Івано-Франківської області, з метою збереження, відтворення та раціонального використання типових та унікальних лісових, лучно-степових та водно-болотних природних комплексів і об’єктів, які мають особливу природоохоронну, наукову, історико-культурну, оздоровчу, освітню та естетичну цінності, було створено Галицький національний природний парк з підпорядкуванням Державному комітету лісового господарства України. Є колективним членом Асоціації природоохоронних територій України.
Територія парку розміщена вздовж річки Дністер та пониззі його приток — річок Лімниці, Лукви, Гнилої Липи. До складу території парку включено лісові урочища (загальною площею близько 11 тис. га), водно-болотні угіддя (площа водного дзеркала — 4096 га), ділянки з цінними угрупованнями лучно-степової рослинності, геологічні утворення.
Біота: розташування парку на стику трьох фізико-географічних країн (Опілля, Галицька улоговина та Передкарпаття) сприяло збереженню унікального генофонду рослинного і тваринного світу — тут трапляються як подільські, так і карпатські види. На території мешкає близько 5 тис. видів тварин (з них 355 видів хребетних) і виявлено 700 видів вищих судинних рослин. У межах парку зареєстровано 45 видів рослин і 48 видів тварин, занесених до Червоної книги України.
Рослинність: тут зростають типові та рідкісні лісові рослинні угруповання, занесені до Зеленої книги України.
Охороняються і водні угруповання, занесені до Зеленої книги України.
Флора: у галицькому НПП виявлено одну із найрідкісніших орхідей України — офрис бджолоносний.
На водно-болотних угіддях серед рідкісних видів рослин зростають плавун щитолистий, сальвінія плаваюча і водяний горіх плаваючий.
Панівним типом рослинності в минулому на території парку були дубові й букові ліси. На сьогодні в регіоні ліси займають близько 11 тис. га. Це, переважно, похідні дубово-грабові й дубові (представлені дубом звичайним та дубом північним) ліси, букові діброви. Букові ліси на території ГНПП представлені кількома невеликими масивами.
Велику наукову і природоохоронну цінність на території ГНПП мають осередки лучно-степової флори та наскельні степи, що формуються на південних схилах опільських горбистих пасм з відслоненнями на денну поверхню карбонатних порід та гіпсів.
Фауна: за приблизними оцінками фахівців, на території Парку можна виявити не менше 12—15 тисяч видів комах. З водно-болотних угідь найціннішими в науковому і природоохоронному плані є Бурштинське водосховище, річка Дністер та риборозплідні ставки. У Галицькому НПП виявлено першу гніздівлю рідкісного виду птахів косаря у Верхньому Подністров’ї. Траплялися випадки зустрічі рідкісних ведмедя бурого та кота лісового. Орнітофауну, як одну з найважливіших складових екосистем парку, цілеспрямовано почали досліджувати наприкінці ХХ ст. Загалом, у 1984—2006 роках тут виявлено 242 види птахів, які належать до 54 родин 18 рядів. У водоймах, що знаходяться в межах парку, виявлено одного представника круглоротих — міногу українську і 56 видів риб.
До складу території національного природного парку «Галицький» входять такі об’єкти:
- Пам’ятка природи загальнодержавного значення «Касова гора» (комплексна).
- Центр реабілітації диких тварин
- Музей «Природа Землі Галицької»
Галицький національний природний парк знаходиться за адресою:
Село Крилос, вул. Галицька 1
Галицький район, Івано Франківська обл , а/с 29, 77162 Тел.: (03431) 22-113
E-mail: galych@ifforestry.gov.ua
Центр реабілітації диких тварин – На старій дорозі до м. Галич знаходиться центр реабілітації диких тварин. Він створений у 2007 році у Галицькому національному природному парку задля реабілітації і подальшого повернення у рідну стихію представників місцевої фауни, які потрапили в біду. Сюди приймають тільки хворих або скалічених при різних обставинах, а також молодих тварин, котрі не можуть самі добувати їжу і в дикій природі приречені на загибель. Після лікування та реабілітації тих тварин, які здатні надалі жити на волі, повертають у рідне середовище. Ведеться журнал спостережень за поведінкою тварин у неволі, проводиться їхнє щеплення і лікування.
Центр реабілітації диких тварин – ідеальне місце для відпочинку разом з малечею. При бажанні можна ближче поспілкуватись з мешканцями центру реабілітації. Дітям припаде до душі спостерігати за маленьким оленем, лисицями, вовчицею, птахами, які занесені до Червоної книги, та іншими утриманцями або ж погодувати їх. Зараз там налічується понад сотня тварин.