Пам’ятки історії

Княжа криниця  – джерело на Крилоській горі. Це було єдине джерело Стародавнього Галича. Вода у ній цілюща, бо за переказами давала силу і наснагу давньоруським воїнам, робила їх невразливими до ворожих стріл та мечів, а ще надавала їм впевненості у перемозі.  Виникнення Княжої криниці оповите легендою. Один із давніх тутешніх правителів не захотів здати ворогам обложену фортецю. Їжі вистачало, а запаси води вичерпувалися. І тоді вийшов князь з почтом на високий берег, витяг меч, встромив його у землю – і звідти вдарило джерело. Залога фортеці була врятована від спраги, а вороги відступили. Джерело, яке князь наказав розчистити і обкласти каменем, відтоді почало називатись Княжою криницею.

У 1998 році криницю відреставрували та облаштували поруч оглядовий майданчик. Спустившись униз, можна попити цілющої водиці з іншого джерела, яке має романтичну назву «Францискові очі».

Княжа криниця  (с. Крилос)

Памятник королю Данилу ГалицькомуПам’ятник великому князю і королю Галицько-Волинських земель в Галичі, який розташований в центральній частині міста неподалік церкви Різдва Христового, відкрили у 1998 році. Композиція пам’ятника складається з постаменту висотою близько 3,5 м, на якому стоїть бронзова постать вершника заввишки 4,2 м. Авторами пам’ятника є львівські митці – скульптор О. Пилєв та архітектор О. Чамара.

Місце для нього було вибрано не випадково. Історики вважають, що ця площа Галича та квартали довкола з’явилися саме з ініціативи князя Данила для іноземних, перш за все німецьких, купців, організованих у громаду за магдебурзьким правом. Князь зображений на коні, його права рука відведена назад і тримає меч.

Памятник королю Данилу Галицькому (м. Галич)

Пам’ятник-символ «Меч і Рало» – першим туристів у Крилосі зустрічає споруджений у 1985-1987 роках пам’ятник-символ «Меч і Рало», що височить на Крилоській горі при дорозі Івано-Франківськ – Галич. Він розташований в урочищі Прокаліїв сад – місці, де в княжі часи пролягала перша лінія оборонних валів Галицько-Волинської держави. У кожного з подорожніх природньо виникає запитання, яку ж ідею втілює оригінально задуманий і композиційно довершений монумент? Барельєф пам’ятного знака відображає історичні події періоду становлення Галицько-Волинської держави. Він є символом єднання древньоруських міст, назви яких викарбувані на велетенському мечі, уздовж якого можна прочитати літописні свідчення про городи руські й про Галич. На Ралі, яке увіковічнює мирну працю хліборобів, зображені міфологічні персонажі, давньоруські воїни, орачі, літописець. Меч, встромлений в землю, симовлізує припинення війн.

 Пам’ятник-символ «Меч і Рало» (с. Крилос)

Галичина могила (с. Крилос) – галичина могила – це одинокий курган діаметром 26 м, що знаходиться на найвищій точці Крилоського городища між внутрішніми і зовнішніми оборонними валами старого Галича. Історик України Михайло Грушевський вважав, що тут міг бути похований засновник Галича. У 1991–1993 рр. за її дослідження взялася археологічна експедиція під керівництвом Володимира Барана і Богдана Томенчука. Під час розкопок тут у символічному похованні булознайдено рештки спаленого човна-довбанки, спорядження знатного воїн– кинджал, вістря дротика і стріл, три сокири, тесло, позолоту від щита, тощо, які вчені датують Х ст. Це підтверджує те, що тут міг бути похований князь – засновник міста. Хоча, оскільки археологи не виявили людських решток, вони припускають, що це могло бути символічне поховання з метою сакралізації.

У 1998 році, під час урочистого святкування 1100-річчя Галича, всередині Галичиної могили облаштували музей і вона стала ще одним унікальним об’єктом Крилоської гори.

Галичина могила (с. Крилос)

Старий металевий міст через Дністер 

Ця інженерна споруда має досить цікаву історію. Технічний проект металевого мосту в Галичі 1900 р. виготовило конструкторське бюро фабрики машин Е. Заліневського, що в Кракові. Протягом 1910–1912 рр. міст через Дністер завдовжки 312 м було споруджено. Він стоїть на чотирьох кам’яних опорах-пілонах і складається з ажурних металевих форм, які скріплені між собою заклепками.

Міст тричі був зруйнований: вперше – під час Першої і двічі під час Другої світової війни. Після відновлення служив для руху транспорту понад 30 років, аж до 1984 року, поки не збудували новий міст, а цю пам’ятку початку ХХ ст. було перетворено на пішохідну комунікацію.

Нещодавно відремонтований міст завершується алеєю Небесної Сотні, яку було освячено 20.02.2016 року.

Старий металевий міст через Дністер (м. Галич)

Алея Небесної Сотні (м. Галич)